15/06/2016 
Nota de premsa 

Elegits els 19 finalistes dels Premis Catalunya Construcció 

Finalistes dels Premis Catalunya Construcció 2016 

El Col·legi d’Aparelladors de Barcelona (CAATEEB) ha elegit les 19 candidatures finalistes del Premis Catalunya Construcció 2016, en les cinc categories professionals de direcció d’execució d’obra, direcció integrada de projecte, coordinació de seguretat i salut, innovació en la construcció i intervenció en edificis existents.

 

Aquesta és la XIII edició dels premis, que organitza el CAATEEB amb el suport del Consell de Col·legis d’Aparelladors de Catalunya i d’Arquinfad. De les candidatures finalistes sortiran els guanyadors de cadascuna de les categories, que es donaran a conèixer el proper 30 de juny en el decurs de la Nit de la Construcció, que enguany se celebrarà sota la pèrgola des Encants de Barcelona en una cerimònia que serà conduïda pel periodista Albert Om.


A la l’actual edició dels Premis Catalunya Construcció han concorregut 96 candidatures presentades per equips i empreses responsables de dirigir, coordinar i projectar obres acabades durant els anys 2014 i 2015.
Durant la Nit de la Construcció també es lliuraran els premis en reconeixement de la millor trajectòria professional i, per primera vegada, al millor treball de fi de carrera, on s’han presentat un total de 16 projectes acadèmics dels quals s’han escollit cinc com a finalistes.


El jurat de la present edició dels Premis Catalunya Construcció està format per Maria Àngels Sánchez, arquitecta tècnica i coordinadora de seguretat; Enric Batlle, arquitecte; Susana Pavón, arquitecta tècnica; Montserrat Bosch, arquitecta tècnica i investigadora de la UPC; Xavier Font, enginyer de camins; Celestí Ventura, arquitecte tècnic i assessor immobiliari i Jordi Gosalves, president del CAATEEB i alhora president del jurat.

 

CANDIDATURES FINALISTES 2016
 
 DIRECCIÓ DE L’ EXECUCIÓ DE L’OBRA

  • Edifici d’oficines per a la seu corporativa d’Endress+Hauser a Sant Cugat del Vallès 
    Ramon Garriga
  • Remodelació del Mercat Municipal La Plaça a Sant Feliu de Llobregat 
    Albert Dalmau i Blanca Noguera
  • Centre Cívic Baró de Viver a Barcelona 
    Eulàlia Aran, Alex Inglés i Mohamed El Abdellaoui
  • Centre de Formació Professional de l’Automoció de la Generalitat de Catalunya a Martorell 
    Oscar Villafranca, Ernest Gómez, Oriol Ruiz i Marc Casany
  • Teatre Auditori de Llinars del Vallès 
    Manel González Solanes

 

DIRECCIÓ INTEGRADA DE PROJECTE

  • Campus Diagonal-Besós de la UPC 
    Josep Benedito, Xavier Bardají, Gaspar Costa, Iolanda Martínez, Ignacio Sánchez, María José Pacheco i Víctor Bertran
  • Rehabilitació dels palaus gòtics Nadal i Marqués de Lió per a la nova seu del Museu de les Cultures del Món a Barcelona 
    Lluís Camí i Albert Lacasa

 

COORDINACIÓ DE SEGURETAT I SALUT EN LA CONSTRUCCIÓ

  • Rehabilitació i adequació de l’edifici de l’antiga seu de l’ONCE a Barcelona 
    Jesús Fernández Antolín
  • Construcció de nau industrial i logística de Mango i urbanització a Lliçà d’Amunt 
    Josep García, Javier Bou i Daniel Vega
  • Segona fase de restauració i adequació de la Masia Can Puig a Sant Cugat del Vallès 
    Annaïs Soler
     

INNOVACIÓ EN LA CONSTRUCCIÓ

  • Centre de Formació Professional de l’Automoció de la Generalitat de Catalunya a Martorell  
    Marc Casany, Oscar Villafranca i Ernest Gómez
  • Espai Mas Marroch (Àgora) a Vilablareix 
    Oriol Rosselló
  •  Casa 1014 a Granollers 
    David Lorente, Josep Ricart, Xavier Ros, Roger Tudó, Ramon Anton i Vanessa Vallmitjana

 

INTERVENCIÓ EN L’EDIFICACIÓ EXISTENT

  • Rehabilitació de les adoberies Bella i Bernades com a seu del Centre Europeu de la Pell de Qualitat a Igualada 
    Oriol Cusidó, Jordi Marí, Irene Marzo i Carles Romero
  • Reforma i ampliació de la caserna de la Guàrdia Urbana UT8 a Nou Barris (Barcelona)
    Claudi Aguiló, Albert Domingo, Xavier Vendrell, Oscar Garzón i Jordi Bragulat
  • Rehabilitació de la Torre de les Aigües del Besós al Poblenou (Barcelona)
    Antoni Vilanova, Eduard Simó, Joan Olona, Mercè Tatjer i Guillem Torres
  • Adequació d’un edifici de l’antiga caserna de La Remunta per a escola bressol a L’Hospitalet de Llobregat 
    Francesc Belart i Jordi Badia
  • Reforma d’un habitatge al carrer Radas de Barcelona 
    Albert Cusó, Miquel Mariné i José Ramos
  • Nou accés al centre històric de Gironella 
    Carles Enrich

 

TREBALL FINAL DE GRAU

  • Habitatge Earthbag a Burkina Faso 
    Eduard Zafra
  •  Utilització de vidre reciclat com a substitut de la sorra en l’elaboració de formigons 
    Guillem Martí
  • Habitatge flotant a Amsterdam 
    Isaac Galiana
  • Can Sanpere Factory. Demolition rehabilitation and change of use in Premià de Mar (Maresme) 
    Rubén Fernández
  • Projectes de rehabilitació de 127 edificis al Boulevard Didouche Mourad (Algèria) 
    Andrea Fernández