26/05/2016 

Premis Catalunya Construcció 2016 

19 candidatures finalistes optaran als Premis Catalunya Construcció 2016, que es lliuraran el proper 30 de juny en el marc de La Nit de la Construcció.
Premis Catalunya Construcció 

El jurat dels Premis Catalunya Construcció 2016 ha escollit 19 candidatures com a finalistes que optaran al guardó en les cinc categories professionals de direcció d’execució de l’obra, direcció integrada de projecte, coordinació de seguretat, innovació en la construcció i intervenció en edificis existents.
 
La convocatòria de la XIII edició dels premis que organitza el CAATEEB amb el suport del Consell de Col·legis de Catalunya i d’Arquinfad ha estat força participativa, amb 96 candidatures presentades per equips i empreses responsables de dirigir, coordinar i projectar obres acabades durant els anys 2014 i 2015.
 
Tot i el difícil moment que viu el sector de la construcció, els professionals han dut a terme obres de gran qualitat que denoten un alt grau de professionalitat i rigor. Les obres de referència de les candidatures presentades es troben repartides arreu de Catalunya i conformen bona part de la millor obra feta al nostre país. De les candidatures presentades enguany, el jurat en va fer una primera selecció de 42. En aquest procés el jurat ha tingut molt en compte les explicacions que fan els candidats en la documentació presentada, l’adequació dels raonaments i la justificació dels bons resultats en la categoria a la qual es presenta.

 

Tot i el difícil moment que viu el sector de la construcció, els professionals han dut a terme obres de gran qualitat que denoten un alt grau de professionalitat i rigor.


 En la categoria de direcció de l’execució de l’obra, el jurat ha escollit 5 candidatures com a finalistes. En direcció integrada de projectes, n’ha escollit 2. En coordinació de seguretat i salut s’han triat 3 treballs finalistes i 6 més en rehabilitació i restauració d’edificis. Finalment, en innovació en la construcció el jurat n’ha escollit 3 candidatures finalistes que optaran al premi.
 
Com cada any, també es lliurarà un premi especial a la trajectòria professional i, per primera vegada, s’atorgarà un premi al treball final de carrera. En aquest darrer apartat per als nous titulats s’hi han presentat 16 treballs acadèmics, dels quals el jurat n’ha escollit 5 com a finalistes.
 

Els guanyadors, el 30 de juny als Encants Barcelona
D’aquestes candidatures finalistes en sortiran les guanyadores de cadascuna de les categories, després que el jurat hagi fet un segon procés d’anàlisi i debat en profunditat, durant el qual podrà dirigir-se als candidats per sol·licitar-los informació addicional i fer una visita a les obres de referència.
 
Tots els finalistes rebran el seu diploma acreditatiu i optaran al premi en la seva categoria, que es donarà a conèixer en el transcurs de la Nit de la Construcció. La gran trobada del sector de la construcció se celebrarà el proper 30 de juny sota la gran pèrgola dels Encants de Barcelona, a tocar de la Plaça de les Glòries en una cerimònia que serà conduïda pel periodista Albert Om. La trobada és oberta a tots els professionals de la construcció.

El jurat de la 12a edició dels Premis Catalunya Construcció està format per Maria Àngels Sánchez, arquitecta tècnica i coordinadora de seguretat; Enric Batlle, arquitecte; Susana Pavón, arquitecta tècnica; Montserrat Bosch, arquitecta tècnica i investigadora de la UPC; Xavier Font, enginyer de camins; Celestí Ventura, arquitecte tècnic i assessor immobiliari i Jordi Gosalves, president del CAATEEB i alhora president del jurat.
 
Més informació:
Totes les persones interessades podran sol·licitar més informació sobre el desenvolupament del procés de valoració de les candidatures de l’actual edició al Secretariat dels premis al telèfon 93 393 37 10 o bé consultar la informació que s’anirà actualitzant a www.apabcn.cat. A continuació trobareu el llistat amb les candidatures seleccionades i finalistes en les sis categories.
 
CANDIDATURES SELECCIONADES I FINALISTES 2016
 
 DIRECCIÓ DE L’ EXECUCIÓ DE L’OBRA

  • Edifici d’oficines per a la seu corporativa d’Endress+Hauser a Sant Cugat del Vallès FINALISTA!
    Ramon Garriga
  • Remodelació del Mercat Municipal La Plaça a Sant Feliu de Llobregat FINALISTA
    Albert Dalmau i Blanca Noguera
  • Centre Cívic Baró de Viver a Barcelona FINALISTA!
    Eulàlia Aran, Alex Inglés i Mohamed El Abdellaoui
  • Centre de Formació Professional de l’Automoció de la Generalitat de Catalunya FINALISTA!
    Oscar Villafranca, Ernest Gómez, Oriol Ruiz i Marc Casany
  • Teatre Auditori de Llinars del Vallès FINALISTA!
    Manel González Solanes
  • Nova Oficina Arquia de la Caixa d’Arquitectes de Girona
    Gerard Codina
  • Adequació del jaciment Domus Avinyó
    Gerard Codina
  • Construcció dels acabats finals de l’edifici I del Campus Diagonal-Besós de la UPC
    Josep Camps, Josep Quirós, Rafael Huertes, Marc Duran i Gerard Tena

 

 DIRECCIÓ INTEGRADA DE PROJECTE

  • Campus Diagonal-Besós de la UPC FINALISTA!
    Josep Benedito, Xavier Bardají, Gaspar Costa, Iolanda Martínez, Ignacio Sánchez, María José Pacheco i Víctor Bertran 
  • Rehabilitació dels palaus gòtics Nadal i Marqués de Lió per a la nova seu del Museu de les Cultures del Món a Barcelona FINALISTA!
    Lluís Camí i Albert Lacasa

 

 COORDINACIÓ DE SEGURETAT I SALUT EN LA CONSTRUCCIÓ

  •  Rehabilitació i adequació de l’edifici de l’antiga seu de l’ONCE a Barcelona FINALISTA!
    Jesús Fernández Antolín
  • Construcció de nau industrial i logística de Mango i urbanització a Lliçà d’Amunt FINALISTA!
    Josep García, Javier Bou i Daniel Vega
  • Segona fase de restauració i adequació de la Masia Can Puig a Sant Cugat del Vallès FINALISTA!
    Annaïs Soler
  • Reforma de local per a centre de formació FAB-LAB a Ciutat Meridiana
    Annaïs Soler 
     

 INNOVACIÓ EN LA CONSTRUCCIÓ 

  • Centre de Formació Professional de l’Automoció de la Generalitat de Catalunya  FINALISTA!
    Marc Casany, Oscar Villafranca i Ernest Gómez
  • Espai Mas Marroch (Àgora) a Vilablareix FINALISTA!
    Oriol Rosselló
  • Casa 1014 a Granollers FINALISTA!
    David Lorente, Josep Ricart, Xavier Ros, Roger Tudó, Ramon Anton i Vanessa Vallmitjana
  • Envà Wallinvent
    Enrique Ibáñez
  • Reforç de sostre amb biguetes de fusta amb Kit Tensor Herms
    Quim Miralles
  • Hangar per aeronaus A-400 Maestranza Aérea de Sevilla
    Albert Bordera, Enric Cardús, Jordi Lacambra i Jordi Vinyoles
  • Habitatges modulars Smartliving a Sant Cugat del Vallès
    Xavier Claramunt i Joel Vives
  • Nau industrial per a la destil·lació de resina a Almazán (Soria)
    Alexis Martínez, Marta Labaila i Jordi Pérez Luque
  • Edifici plurifamiliar amb entramat lleuger de fusta al carrer Magalhaes de Barcelona
    Ramon Cisa i Sergi Barquet
  • Construcció d’habitatge unifamiliar entre mitgeres amb estructura de fusta a Barcelona
    Pere Linares, Jaume Llamas, José Javier García, Magí Coberta, Artur García i Juan Ortega
  • Casa AB “Un pis a l’Eixample” a Barcelona
    Diana Carbonell i Jaime Batlle 

 

 INTERVENCIÓ EN L’EDIFICACIÓ EXISTENT

  • Rehabilitació de les adoberies Bella i Bernades com a seu del Centre Europeu de la Pell de Qualitat a Igualada FINALISTA!
    Oriol Cusidó, Jordi Marí, Irene Marzo i Carles Romero
  • Reforma i ampliació de la caserna de la Guàrdia Urbana UT8 a Nou Barris (Barcelona) FINALISTA!
    Claudi Aguiló, Albert Domingo, Xavier Vendrell, Oscar Garzón i Jordi Bragulat
  • Rehabilitació de la Torre de les Aigües del Besós al Poblenou FINALISTA!
    Antoni Vilanova, Eduard Simó, Joan Olona, Mercè Tatjer i Guillem Torres
  • Adequació d’un edifici de l’antiga caserna de La Remunta per a escola bressol a L’Hospitalet de Llobregat FINALISTA!
    Francesc Belart i Jordi Badia
  • Reforma d’un habitatge al carrer Radas de Barcelona FINALISTA!
    Albert Cusó, Miquel Mariné i José Ramos
  • Nou accés al centre històric de Gironella FINALISTA!
    Carles Enrich
  • Nova coberta del Mercat de Sant Antoni a Barcelona
    Pere Joan Ravetllat, Carme Ribas, Arnau Teruel i Iván Perea
  • Reforma i ampliació Escola 906 a Sabadell
    David Lorente, Josep Ricart, Xavier Ros, Roger Tudó, Manuel Torrent i Albert Ferrer
  • Remodelació del Mercat Municipal La Plaça de Sant Feliu de Llobregat
    Blanca Noguera i Albert Dalmau
  • Biblioteca Central de Cerdanyola del Vallès
    Marina Salvador i Jordi Colom
  • Rehabilitació de l’edifici de la Biblioteca Santiago Rusiñol de Sitges
    Albert Bargués, Ramon Fusté, Carles Piñol i Pep Brazo
  • Reordenació de la Plaça Catalunya de El Prat de Llobregat
    Rafael de Càceres i Francisco Javier Pazos
  • Rehabilitació del dipòsit de Can Boada de Terrassa
    Josep Malgosa, Xavier Delgado i David García
  • Intervenció a les esglésies romàniques de les Valls d’Àneu dins el programa Romànic Obert: Escalarre
    Joan Agelet, Francesc Belart, Albert Simorra, Carme Lirón i Clara Arbués
  • Ampliació i rehabilitació de la Biblioteca de Montbau a Barcelona
    Núria Oliveras, Jordi Oliveras i Carme Rosell
  • Apartamento Tibbaut a la Barceloneta
    Raúl Sánchez
  • Rehabilitació energètica en bloc de 21 habitatges públics de lloguer a Taradell (Osona)
    Anna Mestre, Cristina Cardenete, Daniel Velasco, Anna Pujol, Gerard Valls i Manel Marin

 

 TREBALL FINAL DE GRAU

  • Habitatge Earthbag a Burkina Faso FINALISTA!
    Eduard Zafra
  • Utilització de vidre reciclat com a substitut de la sorra en l’elaboració de formigons FINALISTA!
    Guillem Martí
  • Habitatge flotant a Amsterdam FINALISTA!
    Isaac Galiana
  • Can Sanpere Factory. Demolition rehabilitation and change of use in Premià de Mar (Maresme) FINALISTA!
    Rubén Fernández
  • Projectes de rehabilitació de 127 edificis al Boulevard Didouche Mourad (Algèria) FINALISTA!
    Andrea Fernández
  • Rehabilitació integral d’edifici plurifamiliar al carrer de l’Espaseria de Barcelona
    Clara Calzada
  • Estudi de l’eficiència energètica de l’Illa Eficient a Barcelona
    Marc Borrull i Marcos Herrera