Guanyadors Premis Catalunya Construcció 2020

El Celler Clos Pachem a Gratallops, les obres del Castell de Montjuïc a Barcelona, l’Institut de Recerca Mèdica de l’Hospital de Sant Pau, el Teatre l’Artesà del Prat de Llobregat l la nova seu corporativa de Metges Sense Fronteres (MSF) a Barcelona han estat les 5 obres de referència guanyadores en la XVII edició dels Premis Catalunya Construcció que organitza el Col·legi d’Aparelladors de Barcelona (CAATEEB).

En la categoria de rehabilitació hi ha hagut dues mencions especials i s’ha atorgat un any més el Premi Especial a la Trajectòria Professional, així com al millor treball de final de grau de les escoles d’arquitectura tècnica.

Les 129 obres presentades en les diferents categories professionals representen una bona mostra de l’activitat duta a terme a Catalunya durant els anys 2018 i 2019. Els premis compten amb el suport del Consell de Col·legis d’Aparelladors de Catalunya i d’Arquinfad.

Premi a la Direcció d’execució de l’obra
 

Celler Clos Pachem a Gratallops (Priorat)

Carles Bou Bañeras
Premi a la Direcció integrada de projecte
 

Obres al Castell de Montjuïc de Barcelona

Lluís Camí Casellas i David Ortega Pittaluga
Premi a la Coordinació de seguretat i salut
 

Teatre de l'Artesà a El Prat de Llobregat

Jesús Fernández Antolín
Premi a la Innovació en la construcció
 

Institut de Recerca Mèdica de l’Hospital de Sant Pau a Barcelona

Felip Pich-Aguilera Baurier i Carles Gelpí i Arroyo
Premi a la Rehabilitació Patrimonial
 

Teatre de l'Artesà a El Prat de Llobregat

Albert Lacasa, Joan Ramon Soldevila, David Ortega, Maria Santiago, Joan Forgas, Dolors Ylla, Manel Bosch, Antoni Sánchez-Fortún i Montserrat Nogués,
Menció especial a la Rehabilitació Patrimonial
 

Recuperació de la Torre de Merola a Puig-Reig

Carles Enrich Giménez i Albert Brufau Cusó
Premi a la Rehabilitació funcional
 

Nova seu corporativa de Metges sense Fronteres de Barcelona

Enric Batlle, Joan Roig, Albert Gil i Diana Calicó
Menció especial a la Rehabilitació funcional
 

Terrasses: reforma d’una casa de poble a Sant Esteve d'en Bas

Eduard Callís Freixas, Guillem Moliner Milhau i Jesús Bassols Geli
Premi al millor Treball final de grau
 

Art, arquitectura i construcció a l’Institut de Flamenco Flora Albaicín a Barcelona

Carla Garcia Pagès
Premi a la Trajectòria Professional
 

Ezequiel Bellet, coordinador de seguretat

Veredicte del jurat

Dossier guanyadors

Dossier finalistes

El Jurat

El jurat de la 17a edició dels Premis Catalunya Construcció està format per Marcos Barjola, arquitecte tècnic i director d’execució d’obres; Conxita Balcells, arquitecta; Jan Dinarès, arquitecte tècnic en exercici lliberal; Santiago Ayuso, arquitecte tècnic i coordinador de seguretat; Elisabeth Magán, arquitecta tècnica i directora de producció de Maheco Constructora; David Garcia, doctor arquitecte i consultor d’estructures i Celestí Ventura, president del CAATEEB i alhora president del jurat.

Lliurament dels premis

L'Auditori del Disseny Hub (DHUB) ubicat a la Plaça de les Glòries de Barcelona, va acollir el passat 14 de juliol per la tarda l'acte de lliurament dels XVII Premis Catalunya Construcció que organitza el CAATEEB, amb el suport del Consell de Col·legis d'Arquitectes Tècnics de Catalunya i Arquinfad. Aquesta trobada havia estat ajornada amb motiu de la pandèmia sanitària i es va desenvolupar en un format restringit amb l'assistència d'un centenar de persones entre guardonats, membres del jurat, representants del sector, autoritats i patrocinadors. La cerimònia es va poder seguir en directe a través de la plataforma Youtube i es troba disponible per a les persones interessades.

En el transcurs de l'acte es van lliurar els premis i mencions especials en les categories de direcció d'execució, direcció integrada de projecte, coordinació de seguretat, rehabilitació i innovació en la construcció. També va rebre el seu guardó la jove guanyadora del premi en la categoria de treball final de grau. En aquest apartat es van dedicar unes paraules en record del professor Joaquín Montón, un dels tutors del treball guardonat, que ens va deixar fa uns mesos.

L'actriu Cristina Genebat va ser l'encarregada de conduir l'acte, en el quan es va fer esment dels 22 treballs finalistes en les diferents categories. Com a element culminant de la vetllada, es va fer el lliurament del Premi Especial a la Trajectòria Professional, que en aquesta edició va rebre Ezequiel Bellet, aparellador i coordinador de seguretat, per la seva tasca continuada i intensa en favor de la seguretat i salut a les obres de construcció.

També hi van haver moments per escoltar la música i les boniques cançons d'Aitana López i Mario Coloma. El tancament de l'acte va anar a càrrec de Miquel Buch, president d'Infraestructures de la Generalitat de Catalunya i Celestí Ventura, president del CAATEEB.  La cerimònia de lliurament dels premis va comptar amb la participació activa dels representants de les empreses Constructora del Cardoner, Caixa d'Enginyers, Propamsa i Elecnor.​


 


Patrocinador preferent del CAATEEB:

Organitza:

Amb el suport de:

         

Consulteu les candidatures seleccionades i finalistes per categoria:

Direcció d'execució de l'obra
D5. Celler Clos Pachem a Gratallops FINALISTA!
Carles Bou Bañeras 
D7. Estadi Johan Cruyff a Sant Joan Despí FINALISTA!
Josep Hierro i Julià
D21. Edifici d'oficines Parc Glòries al 22@ de Barcelona FINALISTA!
Victor Forteza, Daniel Forteza, Pol Bachs i Alberto Escudero
D15. Pavellons de banquets i zona de cuines al Castell de Peralada FINALISTA!
Daniel Fernández Muñoz i Xavier Pérez Benítez
D19. Complex d’oficines a la Marina del Port de Barcelona
Victor Forteza, Daniel Forteza, Javier Chaves, Aleix Vilalta i Gerard Pina
D6. Centre de dia per a persones amb alzheimer a Reus
Josep Marsal Sans i Maria Escoda Cabré
D12. Centre sociocultural a Alella
Ramon Cisa i Segalés, Barquet i Pons, Joan Sirvent de Febrer, Víctor Garcia Carbó i Alba Tacón Vidal
D2. Institut Torrent dels Alous a Rubí
Antoni Bramon Serra
D4. Casa SV a Barcelona
Jofre Roca Calaf i Magí Cuberta Crespiera
D8. Nou edifici de la Fundació Guttmann a Barcelona
Erica Labrador Deber, Ciro Lopez Matas i Lucia Balmori Ruenes
D13. Residencia d’estudiants al Campus Diagonal-Besós
María Díaz, Iosune Martin, Esther Sainz, Xavier Bardají, Ionut Cosenco i David Castillo
D11. Complex empresarial Platinum@BCN a Barcelona
Raúl Pérez Pérez
D23. Reforma i ampliació del Casal per a Joves a Sant Feliu de Llobregat
Mònica Mauricio Núñez
Direcció integrada de projectes
P3. Obres al Castell de Montjuïc a Barcelona FINALISTA!
Lluís Camí Casellas i David Ortega Pittaluga
P1. Districte Administratiu Generalitat de Catalunya a Barcelona FINALISTA!
José Antonio Gutiérrez, Alejandro Catuara, Enrique Velasco i Lusine Vardanyan
P4. Complex d’oficines Luxa al 22@ de Barcelona FINALISTA!
Víctor Forteza, Daniel Forteza, Javier Chaves i Pol Bachs
Coordinació de seguretat i salut
C6.Teatre de l'Artesà a El Prat de Llobregat FINALISTA!
Jesus Fernández Antolí
C4. Institut de Recerca Mèdica de l'Hospital de Sant Pau de Barcelona FINALISTA!
Elvira-Pilar Altadill Llaveria
C2.Projecte urbà "Canòpia Urbana" a la Plaça de les Glòries de Barcelona FINALISTA!
Mònica Pascual Folch
C1. Edifici d'oficines UP-01 a Barcelona FINALISTA!
Teresa Maria Cano Rodríguez
C5. Complex empresarial Platinum@BCN a Barcelona
Ricard Herrero Diví
Innovació en la construcció
I3. Denvelops: nou teixit i sistema constructiu per a revestiments FINALISTA!
Jaume Colom Talló, Jordi Riba Torras i Pere Riba Torras
I14. Institut de Recerca Mèdica de l’Hospital de Sant Pau a Barcelona FINALISTA!
Felip Pich-Aguilera Baurier i Carles Gelpí i Arroyo
I21. Transformació de nau en habitatge social i equipament a Fabra & Coats (Barcelona) FINALISTA!
Mercè Berengué i José Miguel Roldán
I30. Allotjaments de proximitat per a emergència habitacional (APROP) a Barcelona FINALISTA!
David Juarez Latimer-Knowles, Jon Begiristain Mitxelena i Yaiza Terré Alonso
I2. Refugi per a cap de setmana a Isòvol
Joan Casals Pañella i Jose Luis Cisneros Bardolet
I18. Poliesportiu i ordenació interior d'illa al Turó de la Peira a Barcelona
Anna Noguera Nieto i Javier Fernández
I24. Work: aplicació informàtica per a la gestió i seguiment de l’obra
Enric Heredia Campmany-Gaudet
I15. Edifici Sòcrates a Viladecans
Felip Pich-Aguilera Baurier
I13. Hospital General de Manta a l’Equador
Patricio Martínez i Maximià Torruella
I22. Edifici d’habitatges per a quatre amics al Poblenou (Barcelona)
Lola Domènech + Lussi + Partner AG
I23. Pisos-Jardí a Sant Cugat del Vallès
Manuel Bailo Esteva i Rosa Rull Bertran + Marcové
Rehabilitació patrimonial
RP10. Teatre de l'Artesà al Prat de Llobregat FINALISTA!
Albert Lacasa, Joan Ramon Soldevila, David Ortega i Maria Santiago, Joan Forgas i Dolors Ylla, Manel Bosch, Antoni Sànchez-Fortún i Montserrat Nogués
RP11. Reforma i rehabilitació del Bloc 7 de Can Batlló per a la nova seu de l’Escola de Mitjans Audiovisuals de Barcelona
Josep M. Julià, Manuel Julià, Jordi Gorgues, M. Carmen González, Roger Marin, Albert Lacasa, Pedro Soto
RP20. Restauració de la façana i planta noble de la Casa Batlló
Joan Olona, Ignasi Villanueva, Mireia Bosch, Xavier Villanueva i Ana Atance
RP2. Rehabilitació d’edifici d'habitatges Montcada 22 a Barcelona
Joan Casals Pañella i Jose Luis Cisneros Bardolet
RP6. Rehabilitació integral d’edifici d'habitatges al carrer Princesa de Barcelona FINALISTA!
David García Martínez
RP9. Rehabilitació de la Torre de les Aigües del Besòs i Casa de Vàlvules al Poblenou FINALISTA!
Antoni Vilanova i Omedas, Eduard Simó i González, Joan Olona i Casas i Mercè Tatjer i Mir
RP18. Transformació de nau magatzem en habitatge social i equipament a Fabra & Coats (Barcelona)
Mercè Berengué, José Miguel Roldán, Josep Bernuz, Josep Dalmau, Salvador Arisa, Joan Just, Javier Astesio i Alberto Pérez
RP19. Rehabilitació de l’antiga seu de Las Noticias en edifici comercial, oficines i habitatges a Barcelona
José Miguel Roldán i Mercè Berengué
RP22. Biblioteca a l'edifici del Molí de Molins de Re
Antonio Montes Gil
RP12. Recuperació de la Torre de Merola a Puig-Reig FINALISTA!
Carles Enrich Giménez i Brufau Cusó arquitectura
Rehabilitació funcional
RF16. Nova seu corporativa de Metges sense Fronteres de Barcelona FINALISTA!
Enric Batlle, Joan Roig, Albert Gil i Diana Calicó
RF9. Restauració de El Mallol com a equipament municipal a Sant Hipòlit de Voltregà FINALISTA!
Carles Crosas Armengol i Gemma Domingo Solsona, Josep Baquer, Miquel Autet, Marta Hombravella i Sílvia Colomer.
RF8. Aparcament de les Hortes i urbanització dels entorns a Caldes de Montbui
Pere Joan Ravetllat Mira i Carme Ribas Seix
RF29. Terrasses: reforma d’una casa de poble a Sant Esteve d'en Bas FINALISTA!
Eduard Callís Freixas, Guillem Moliner Milhau i Jesús Bassols Geli
RF14. Rehabilitació dels antics magatzems Can Serras a Granollers
Oriol Marin i Gordi, Carles Bárcena Roig, Núria Garcia i Soto i Aleix Jané Canals
RF4. Regeneració urbana al carrer Cirera i Pati Picasso a Barcelona
Enric i Robert Mir Teixidor
RF11. Rehabilitació i reforma de l’església de l’Escola Pia Balmes a Barcelona
Manuel Sánchez-Villanueva Beuter i Carol Beuter Sánchez-Villanueva
RF19. Un barret nou per a una casa vella a Sant Cugat del Vallès
Manuel Bailo Esteva i Rosa Rull Bertran + Marcové
RF18. Yurikago House a prop del Parc Güell a Barcelona
Masaaki Higashi
RF20. Oficines All In One a la plaça Francesc Macià de Barcelona
Alex Falcones i Justo Hernanz
Treball final de Grau
TFG8. Cotxeres del Tramvia Blau: aixecament, diagnosi i proposta d'intervenció FINALISTA!
Montserrat Fernández Fernández i Belen Gort Garcia (EPSEB)
TFG4. Anàlisi i implementació: aplicació web de cobertes verdes FINALISTA!
José Rodríguez Lizarde (EPSEB)
TFG1. Construcció i arquitectura del Mercat Maignon de Badalona FINALISTA!
Marc Solé Ferrer (EPSEB)
TFG9. Canvi d'ús d’una nau industrial com a centre esportiu I restaurant a la Seu d’Urgell
Guillem Rubió Butxaca (US Lleida)
TFG11. Art, arquitectura i construcció a l’Institut de Flamenco Flora Albaicín a Barcelona FINALISTA!
Carla Garcia Pagès (EPSEB)
TFG3. Treballs de restauració a la Porta dels Apòstols de l'església arxiprestal de Morella FINALISTA!
Carme Carbó Cortés (EBSEB)

Dossier de premsa Finalistes Premis Catalunya Construcció 2020