17 candidatures finalistes als Premis Catalunya Construcció ​

  • ​​Els 5 edificis hospitalaris construïts amb motiu de la pandèmia sanitària rebran un reconeixement especial del jurat
  • La identitat dels guanyadors no es farà pública fins a la tardor

El jurat de la XVIII edició dels Premis Catalunya Construcció ha escollit 17 candidatures com a finalistes que optaran als guardons en les seves cinc categories professionals. L’objectiu d’aquests premis que convoca el Col·legi d’Aparelladors de Barcelona (CAATEEB) és reconèixer l’esforç dels equips de professionals i empresaris que, amb el seu treball, contribueixen a millorar la qualitat, la gestió, la sostenibilitat, la innovació i la seguretat de la construcció. Els premis compten amb el suport del Consell de Col·legis d’Aparelladors i Arquitectes Tècnics de Catalunya i d’Arquinfad.

El nombre de candidatures presentades en totes les categories d’aquesta edició va ser de 101, el jurat en va fer una primera selecció de la qual han estat escollides les 17 que finalment optaran als premis. Hi ha 3 candidatures finalistes en cadascuna de les categories de Direcció d’execució d’obra, Direcció integrada de projecte, Coordinació de seguretat i Innovació en la Construcció. La categoria de Rehabilitació serà la més nombrosa amb 5 finalistes, que es divideixen en dues subcategories: Rehabilitació patrimonial amb 2 candidatures i Rehabilitació funcional amb 3. 

Cal dir que de manera excepcional, el jurat ha decidit reunir les candidatures referides als 5 edificis hospitalaris polivalents construïts amb motiu de la pandèmia sanitària i atorgar-los un reconeixement especial ex aequo merito. Es tracta dels edificis annexos als hospitals Moisès Broggi de Sant Joan Despí, Arnau de Vilanova de Lleida, Parc Sanitari Pere Virgili de Barcelona, Germans Trias i Pujol de Badalona i l’Hospital Universitari de Bellvitge.  

Pel que fa a les candidatures finalistes, bona part de les obres es troben ubicades a Barcelona, però també a Girona, L’Hospitalet de Llobregat, Sant Cugat del Vallès i d’altres poblacions catalanes com ara Cornellà, Bigues i Riells, Moià, Santa Margarida de Montbui o Calafell. La tipologia i dimensió dels treballs és ben diversa i aquests representen una bona mostra de l’activitat duta a terme pels equips tècnics de casa nostra durant els anys 2019 i 2020.    ​  En aquesta XVIII edició dels premis també s’atorgarà un Premi al treball final de grau per als alumnes de les escoles d’arquitectura tècnica i edificació. En aquesta categoria optaran 4 treballs finalistes dels 7 que es van presentar provinents de les escoles d’arreu del país. Finalment, el jurat atorgarà un Premi Especial a la Trajectòria Professional. 

Qualitat de l’obra construïda

Els Premis Catalunya Construcció van més enllà dels valors arquitectònics dels projectes de referència i posen l’èmfasi en la qualitat de l’obra construïda, els mètodes i processos d’execució i en la tasca professional duta a terme pels equips tècnics, que sovint tenen una composició multidisciplinària. Durant els mesos de setembre i octubre, el jurat valorarà les candidatures finalistes per determinar els guanyadors d’aquesta edició, la identitat dels quals es donarà a conèixer al novembre. Els guardons dels Premis Catalunya Construcció consisteixen en la reproducció d’una escultura dissenyada pel poeta Joan Brossa, a més d’un diploma acreditatiu. 

El jurat de la 18a edició dels Premis Catalunya Construcció està format per David Garcia Carrera, doctor arquitecte i consultor d’estructures; Josep Maria Oller Lletjós, arquitecte tècnic; Elisabeth Magán Samper, arquitecta tècnica i directora de producció de Maheco Constructora; Pau de Solà-Morales Serra, arquitecte, doctor en disseny i president d’Arquinfad; Carme Domènech Garcia, arquitecta tècnica, coordinadora de seguretat i membre de la Junta de Govern del Col·legi d’Aparelladors de Girona; Marcos Barjola Borrego, arquitecte tècnic i vocal de la Junta de Govern del CAATEEB i Celestí Ventura i Cisternas, president del CAATEEB i president del jurat.   

PREMIS CATALUNYA CONSTRUCCIÓ 2021

Candidatures seleccionades i finalistes

DIRECCIÓ D'EXECUCIÓ DE L'OBRA

 Nou Parc de Bombers de Moià FINALISTA!
Miguel Rojo Díaz
 
Coberta enjardinada del Fòrum a Barcelona
Carme Rosell Solsona  

Torre Antares: projecte immobiliari de 88 habitatges a Barcelona
Marc Peris Canals, Jaume Fitó i Poch, Mario Espejo Alcolea i Núria Brenes Teixidó  

Habitatges socials a Cornellà FINALISTA!
Joan March, Marta Peris i José Manuel Toral  

Nou Hotel Melià i conjunt edificatori al carrer Casp de BarcelonaFINALISTA!
Marc Peris, Jaume Fitó, Paola Úzqueda i Miquel Pau  

 Edifici hospitalari polivalent al Parc Sanitari Pere Virgili de Barcelona
Joan Espuña, Javier Zabalía, Mònica Fort, Àlex Pons i Anton R oselló  

 Edifici polivalent a l’Hospital Germans Trias i Pujol de Badalona 
Inma Casado, Daniel Rivera i Eduardo Jarque  

 Nou edifici polivalent a l’Hospital Universitari de Bellvitge
Jaume Casas Miralles  i Òscar Garzón​​


Castell de la Tossa a Santa Margarida de Montbui
Joan Antoni Rodon Bellalta  

Enderroc del Miniestadi del FCB, escola i passarel·la
Francesc Belart i Calvet  

Remodelació dels entorns del Museu Torre Balldovina i Molí d’en Ribé a Santa Coloma de Gramanet
Claudi Aguiló Riu i Maria Sánchez Ramírez

DIRECCIÓ INTEGRADA DE PROJECTE

  Poliesportiu Camp del Ferro a la Sagrera (Barcelona)FINALISTA!
David Ortega 

 Edifici residencial Passeig de Gràcia (Barcelona) FINALISTA!
Marti Broquetas i Javier Chaves  

Obres de renovació dels espais exteriors i interiors de l’Escola Baldiri i Reixac al Park Güell FINALISTA!
AQUIDOS i CBA: Oriol Marin, Carles Bárcena, Núria Garcia, Aleix Jané, Alícia Dotor, Maria Sabato, Rosa Romero, Dolors Feu, Josep Camps, Josep Quirós i Irene Durán

 Adequació d’edifici en fase d’estructura com a UCI de Covid-19 a l'Hospital Parc Taulí (Sabadell)
Jonathan Ortiz Tirado  

Edifici d'oficines al Passeig de Gràcia (Barcelona)
Gerard Pina i Victor Fortez​a 

COORDINACIÓ DE SEGURETAT I SALUT​

 Casa Batlló: estructura, escales, façana, adequació sales i projecte museogràfic (Barcelona)FINALISTA!
Mercè Martin Valls  

Rehabilitació de l’edifici de la Unió Santcugatenca (Vallès Occidental)FINALISTA!
Òscar Gràcia  

Torre de 77 habitatges a la Plaça Europa (L'Hospitalet de Llobregat)FINALISTA!
Sílvia Costa Albert  

Rehabilitació del claustre del Convent dels Trinitaris a Vilafranca del Penedès
David Agustín Pardo   

INNOVACIÓ EN LA CONSTRUCCIÓ

 Bloc 6 x 6 (Girona)FINALISTA!
Ramon Bosch Pagès i Elisabet Capdeferro Pla  

 Habitatges socials a Cornellà (Baix Llobregat)FINALISTA!
Joan March i Raurell; Marta Peris Eugenio, José Manuel Toral Fernández  

Façana gelosia ceràmica al Poliesportiu Camp del Ferro a la Sagrera (Barcelona) 
Joan Campos, Joan Carles Navarro, David Ortega, David Bou, Xavier Bautista  

Rehabilitació energètica innovadora en base a fusta constructiva a Bellpuig (Lleida)
Jorge Blasco, Inés Fàbregas, Gerard Valls, Anna Mestre i Jordi Arqué  

Sistema d’inspecció de façanes amb drons aplicat a l'edifici històric de la Universitat de BarcelonaFINALISTA!
Fermin Gomez Esteban i José Luis Meana Garcia  

Kubs House: disseny, gestió, fabricació i implantació d’una casa 100% modular (Vic)
Eduard Vidal, Pep Comas, Míriam Soler i Agustí Farrés  

Urbanització de la cobertura de la Ronda de Dalt (Barcelona)
Enric Batlle, Joan Roig, Iván Sánchez, Joan Batlle, Lola Simón i Maria Blanco  

Hospital polivalent Moisès Broggi / Sistema de construcció immediata SCC (Sant Joan Despí)
Lluís Moran Molins i Robert Brufau ​Niubó    

Edifici polivalent Covid a l'Hospital Arnau de Vilanova utilitzant metodologia LEAN  (Lleida)
Albert Espinal Romero

 Edifici hospitalari polivalent al Parc Sanitari de Pere Virgili de Barcelona 
Joan Vallès, Josep Alcañiz, Montse Tort, Marta Abad, Jordi Ribera i Jonàs Redondo  

Façana dinàmica per a les oficines Torre Global Bank Panamà Michell Lavayen, Isaac Martínez i Enric Font  

Edifici polivalent a l'Hospital Germans Trias i Pujol (Badalona)
Inma Casado, Daniel Rivera, Eduardo Jarque  

 Edifici Gonsi-Sòcrates a Viladecans (Baix Llobregat)
Felip Pich-Aguilera, Teresa Batlle, Jordi Camps, Jordi París, Antonio Batlle

 Nou edifici polivalent Covid a l’Hospital Universitari de Bellvitge
Jaume Casas Miralles 

Work, aplicació informàtica de computació al núvol per al procés de gestió i seguiment d'obres
Enric Heredia Campmany-Gaudet​ 

REHABILITACIÓ PATRIMONIAL

 Lot 8 de la restauració del Park Güell: Font de la Sarva, accés cisterna, banc, viaducte i sala hipòstilaFINALISTA!
QESTUDI -CAAS ARQUITECTES

Can Sau. Escenografia d'urgència (Olot)
Eduard Callís Freixas, Guillem Moliner, Quim Domene i Gemma Planagumà (serveis tècnics municipals de l'Ajuntament d'Olot)

 Restauració del Castell de La Tossa (Santa Margarida de Montbui)FINALISTA!
Meritxell Inaraja Genís i Antoni Rodon  

Cal Fuster a Santa Maria de Meià
Jordi Mitjans i Laia Fustegueras Mir  

 Rehabilitació d'edifici industrial al carrer Perú (Barcelona)
Juan Trias de Bes, Ricardo Villoria i Macià Parès  

Reviscolament del molí paperer de Cal Xerta a Sant Pere de Riudebitlles
Oriol Cusidó, Irene Marzo i Miquel Mi
li
an

 Habitatges públics al carrer Robadors (Barcelona)
Pere Joan Ravetllat Mira,Carme Ribas Seix i Mercè Ramos  

 Centre Kálida a l'Hospital de Sant Pau (Barcelona)
Benedetta Tagliabue, Joan Callís i Rafael Belloto​

REHABILITACIÓ FUNCIONAL

Reforma i ampliació al Poliesportiu municipal Joan Ortoll (Calafell)FINALISTA!
Enric Batlle, Joan Roig, Ivan Sánchez, Mario Súñer, Francesc Puig Iñaki Cacho  

Obres de renovació dels espais exteriors i interiors de l’Escola Baldiri i Reixac. Park GüellFINALISTA!
QUIDOS i CBA: Oriol Marin, Carles Bárcena, Núria Garcia, Aleix Jané, Alícia Dotor, Maria Sabato, Rosa Romero, Dolors Feu, Josep Camps, Josep Quirós i Irene Durán 

Seu central Naturgy (Barcelona)
Sergio Sanz, Oriol Vidal, Pujol Xicoy, Xevi Prat, Carles Campanyà  i Guillem Armengol  

 Reforma i ampliació d’edifici municipal per a casal de joves La C@va a Bigues i Riells (Vallès Oriental)FINALISTA!
Oriol Marin, Carles Bárcena, Núria Garcia, Aleix Jané ​i Rosa Romero  

 Noves oficines BMAT (Barcelona)
Jordi Arboix i Rafael Yela
 
Can Llaneres (Santanyi, Mallorca)
Valentí Albareda Tiana  

TREBALLS FINAL DE GRAU

  Patrimoni escultòric de Subirachs a Catalunya / Estudi previ de conservació part 01 FINALISTA!
Xavier Garrido Moreno (EPSEB)

 Rehabilitació de l’Església Vella de Garcia (Ribera d'Ebre)FINALISTA!
Robert Albà Mesalles (EPS Lleida)

Implantació de la filosofia Lean en despatx d'arquitecturaFINALISTA!
Andrea Raquel Aguilar García (EPS Girona)

Canonades de formigó armat amb camisa de xapa, l'experiència a Barcelona
Juan Román Corchado Mesa (EPSEB)  

Disseny, càlcul i projecte d'estructures d'un pavelló poliesportiu
Mariona Joan Garcias (EPSEB)  

Mètode numèric adaptatiu de valoració no econòmica d'un immoble residencial
Raul Heras Díez (EPSEB)  

Propagació d'incendis en façanes de patis interiorsFINALISTA!
Esteve Gonzàlez Cuxart (EPSEB)  


 

​​​