8/7/2020

22 candidatures finalistes als Premis Catalunya Construcció

El Jurat ha triat les 22 candidatures finalistes que optaran a premi en les sis categories professionals. Els equips tècnics han presentat una gran diversitat de treballs per la seva tipologia i dimensió.
  

D'un total de 129 candidatures presentades a la XVII edició dels Premis Catalunya Construcció que organitza el Col·legi d’Aparelladors de Barcelona (CAATEEB), el Jurat n'ha triat les 22 que optaran a premi en cadascuna de les sis categories professionals i ha fet la tria després de fer una primera selecció de 58. Un any més, al guardó s’hi han presentat treballs amb una tipologia i dimensió ben diversa, ubicats per tota la geografia catalana i representen una bona mostra de l’activitat duta a terme pels equips tècnics de casa nostra durant els anys 2018 i 2019. El jurat també ha escollit 5 treballs finalistes per al Premi al Treball Final de Grau.

Per determinar els que finalment s’enduran el premi en cada categoria, els jurat podrà sol·licitar informació addicional, una entrevista amb els candidats o una visita guiada a l’obra de referència. Tots els finalistes rebran un diploma acreditatiu. El jurat de la 17a edició dels Premis Catalunya Construcció està format per Marcos Barjola, arquitecte tècnic i director d’execució d’obres; Conxita Balcells, arquitecta; Jan Dinarès, arquitecte tècnic en exercici lliberal; Santiago Ayuso, arquitecte tècnic i coordinador de seguretat; Elisabeth Magán, arquitecta tècnica i directora de producció de Maheco Constructora; David Garcia, arquitecte i consultor d’estructures i Celestí Ventura, president del CAATEEB i alhora president del jurat. Tant la identitat dels guanyadors com la data de lliurament dels guardons es donarà a conèixer a la tardor.

Els guardons compten amb el suport del Consell de Col·legis d’Aparelladors, Arquitectes Tècnics i Enginyers d’Edificació de Catalunya i d’Arquinfad.

Consulteu les candidatures seleccionades i finalistes per categoria:

Direcció d'execució de l'obra
D5. Celler Clos Pachem a Gratallops FINALISTA!
Carles Bou Bañeras 
D7. Estadi Johan Cruyff a Sant Joan Despí FINALISTA!
Josep Hierro i Julià
D21. Edifici d'oficines Parc Glòries al 22@ de Barcelona FINALISTA!
Victor Forteza, Daniel Forteza, Pol Bachs i Alberto Escudero
D15. Pavellons de banquets i zona de cuines al Castell de Peralada FINALISTA!
Daniel Fernández Muñoz i Xavier Pérez Benítez
D19. Complex d’oficines a la Marina del Port de Barcelona
Victor Forteza, Daniel Forteza, Javier Chaves, Aleix Vilalta i Gerard Pina
D6. Centre de dia per a persones amb alzheimer a Reus
Josep Marsal Sans i Maria Escoda Cabré
D12. Centre sociocultural a Alella
Ramon Cisa i Segalés, Barquet i Pons, Joan Sirvent de Febrer, Víctor Garcia Carbó i Alba Tacón Vidal
D2. Institut Torrent dels Alous a Rubí
Antoni Bramon Serra
D4. Casa SV a Barcelona
Jofre Roca Calaf i Magí Cuberta Crespiera
D8. Nou edifici de la Fundació Guttmann a Barcelona
Erica Labrador Deber, Ciro Lopez Matas i Lucia Balmori Ruenes
D13. Residencia d’estudiants al Campus Diagonal-Besós
María Díaz, Iosune Martin, Esther Sainz, Xavier Bardají, Ionut Cosenco i David Castillo
D11. Complex empresarial Platinum@BCN a Barcelona
Raúl Pérez Pérez
D23. Reforma i ampliació del Casal per a Joves a Sant Feliu de Llobregat
Mònica Mauricio Núñez
Direcció integrada de projectes
P3. Obres al Castell de Montjuïc a Barcelona FINALISTA!
Lluís Camí Casellas i David Ortega Pittaluga
P1. Districte Administratiu Generalitat de Catalunya a Barcelona FINALISTA!
José Antonio Gutiérrez, Alejandro Catuara, Enrique Velasco i Lusine Vardanyan
P4. Complex d’oficines Luxa al 22@ de Barcelona FINALISTA!
Víctor Forteza, Daniel Forteza, Javier Chaves i Pol Bachs
Coordinació de seguretat i salut
C6.Teatre de l'Artesà a El Prat de Llobregat FINALISTA!
Jesus Fernández Antolí
C4. Institut de Recerca Mèdica de l'Hospital de Sant Pau de Barcelona FINALISTA!
Elvira-Pilar Altadill Llaveria
C2.Projecte urbà "Canòpia Urbana" a la Plaça de les Glòries de Barcelona FINALISTA!
Mònica Pascual Folch
C1. Edifici d'oficines UP-01 a Barcelona FINALISTA!
Teresa Maria Cano Rodríguez
C5. Complex empresarial Platinum@BCN a Barcelona
Ricard Herrero Diví
Innovació en la construcció
I3. Denvelops: nou teixit i sistema constructiu per a revestiments FINALISTA!
Jaume Colom Talló, Jordi Riba Torras i Pere Riba Torras
I14. Institut de Recerca Mèdica de l’Hospital de Sant Pau a Barcelona FINALISTA!
Felip Pich-Aguilera Baurier i Carles Gelpí i Arroyo
I21. Transformació de nau en habitatge social i equipament a Fabra & Coats (Barcelona) FINALISTA!
Mercè Berengué i José Miguel Roldán
I30. Allotjaments de proximitat per a emergència habitacional (APROP) a Barcelona FINALISTA!
David Juarez Latimer-Knowles, Jon Begiristain Mitxelena i Yaiza Terré Alonso
I2. Refugi per a cap de setmana a Isòvol
Joan Casals Pañella i Jose Luis Cisneros Bardolet
I18. Poliesportiu i ordenació interior d'illa al Turó de la Peira a Barcelona
Anna Noguera Nieto i Javier Fernández
I24. Work: aplicació informàtica per a la gestió i seguiment de l’obra
Enric Heredia Campmany-Gaudet
I15. Edifici Sòcrates a Viladecans
Felip Pich-Aguilera Baurier
I13. Hospital General de Manta a l’Equador
Patricio Martínez i Maximià Torruella
I22. Edifici d’habitatges per a quatre amics al Poblenou (Barcelona)
Lola Domènech + Lussi + Partner AG
I23. Pisos-Jardí a Sant Cugat del Vallès
Manuel Bailo Esteva i Rosa Rull Bertran + Marcové
Rehabilitació patrimonial
RP10. Teatre de l'Artesà al Prat de Llobregat FINALISTA!
Albert Lacasa, Joan Ramon Soldevila, David Ortega i Maria Santiago, Joan Forgas i Dolors Ylla, Manel Bosch, Antoni Sànchez-Fortún i Montserrat Nogués
RP11. Reforma i rehabilitació del Bloc 7 de Can Batlló per a la nova seu de l’Escola de Mitjans Audiovisuals de Barcelona
Josep M. Julià, Manuel Julià, Jordi Gorgues, M. Carmen González, Roger Marin, Albert Lacasa, Pedro Soto
RP20. Restauració de la façana i planta noble de la Casa Batlló
Joan Olona, Ignasi Villanueva, Mireia Bosch, Xavier Villanueva i Ana Atance
RP2. Rehabilitació d’edifici d'habitatges Montcada 22 a Barcelona
Joan Casals Pañella i Jose Luis Cisneros Bardolet
RP6. Rehabilitació integral d’edifici d'habitatges al carrer Princesa de Barcelona FINALISTA!
David García Martínez
RP9. Rehabilitació de la Torre de les Aigües del Besòs i Casa de Vàlvules al Poblenou FINALISTA!
Antoni Vilanova i Omedas, Eduard Simó i González, Joan Olona i Casas i Mercè Tatjer i Mir
RP18. Transformació de nau magatzem en habitatge social i equipament a Fabra & Coats (Barcelona)
Mercè Berengué, José Miguel Roldán, Josep Bernuz, Josep Dalmau, Salvador Arisa, Joan Just, Javier Astesio i Alberto Pérez
RP19. Rehabilitació de l’antiga seu de Las Noticias en edifici comercial, oficines i habitatges a Barcelona
José Miguel Roldán i Mercè Berengué
RP22. Biblioteca a l'edifici del Molí de Molins de Re
Antonio Montes Gil
RP12. Recuperació de la Torre de Merola a Puig-Reig FINALISTA!
Carles Enrich Giménez i Brufau Cusó arquitectura
Rehabilitació funcional
RF16. Nova seu corporativa de Metges sense Fronteres de Barcelona FINALISTA!
Enric Batlle, Joan Roig, Albert Gil i Diana Calicó
RF9. Restauració de El Mallol com a equipament municipal a Sant Hipòlit de Voltregà FINALISTA!
Carles Crosas Armengol i Gemma Domingo Solsona, Josep Baquer, Miquel Autet, Marta Hombravella i Sílvia Colomer.
RF8. Aparcament de les Hortes i urbanització dels entorns a Caldes de Montbui
Pere Joan Ravetllat Mira i Carme Ribas Seix
RF29. Terrasses: reforma d’una casa de poble a Sant Esteve d'en Bas FINALISTA!
Eduard Callís Freixas, Guillem Moliner Milhau i Jesús Bassols Geli
RF14. Rehabilitació dels antics magatzems Can Serras a Granollers
Oriol Marin i Gordi, Carles Bárcena Roig, Núria Garcia i Soto i Aleix Jané Canals
RF4. Regeneració urbana al carrer Cirera i Pati Picasso a Barcelona
Enric i Robert Mir Teixidor
RF11. Rehabilitació i reforma de l’església de l’Escola Pia Balmes a Barcelona
Manuel Sánchez-Villanueva Beuter i Carol Beuter Sánchez-Villanueva
RF19. Un barret nou per a una casa vella a Sant Cugat del Vallès
Manuel Bailo Esteva i Rosa Rull Bertran + Marcové
RF18. Yurikago House a prop del Parc Güell a Barcelona
Masaaki Higashi
RF20. Oficines All In One a la plaça Francesc Macià de Barcelona
Alex Falcones i Justo Hernanz
Treball final de Grau
TFG8. Cotxeres del Tramvia Blau: aixecament, diagnosi i proposta d'intervenció FINALISTA!
Montserrat Fernández Fernández i Belen Gort Garcia (EPSEB)
TFG4. Anàlisi i implementació: aplicació web de cobertes verdes FINALISTA!
José Rodríguez Lizarde (EPSEB)
TFG1. Construcció i arquitectura del Mercat Maignon de Badalona FINALISTA!
Marc Solé Ferrer (EPSEB)
TFG9. Canvi d'ús d’una nau industrial com a centre esportiu I restaurant a la Seu d’Urgell
Guillem Rubió Butxaca (US Lleida)
TFG11. Art, arquitectura i construcció a l’Institut de Flamenco Flora Albaicín a Barcelona FINALISTA!
Carla Garcia Pagès (EPSEB)
TFG3. Treballs de restauració a la Porta dels Apòstols de l'església arxiprestal de Morella FINALISTA!
Carme Carbó Cortés (EBSEB)

Dossier de premsa Finalistes Premis Catalunya Construcció 2020